Szerintetek mit jelent a harci kutya kifejezés, ha ezt hallják, mit gondolnak az emberek?
Legtöbben sajnos mai napig azt hiszik, hogy a staffordshire terrier, bullterrier a harci kutya. Pedig még a két kutyafajta között sem tudják a különbséget, ha megemlíted, hogy bullterrier fogalmuk sincs hogy néz ki, csak azt tudják, hogy harci kutya és veszélyes.
Szerencsére egyre többen "hirdetik", hogy mik is a fajta sajátosságai és, hogy a "harcikutyaság" nem fajta függő.
Nekem is egy bullterrierem van, nem volt 2 éves a lányunk, mikor Zora megérkezett hozzánk. Kaptam hideget meleget:
"A legjobb kèrdések, amiket eddig kaptam: 1. ő melyik pitbull? - ő a bullterrier fèle. Mennyibe kerul? Ilyen kutyât akarunk hàzőrzőnek. Mondom neki, akkor ne ilyet vegyetek. De, hogy ez harci kutya. Aha, valaha megpròbâlták, de nem jött össze.2. Ő a staffordshire terrier, ugye? Nem, ő bullterrier. Hù, akkor ez a harci kutya. Aha, az, kőkemènyen. Miközben ezt mondtam az ő havanese kutyája szét akarta tépni Zorát, ő meg csak nèzett hülyén, hogy mi van.
3. Idős bàcsi, idős tacskòval. Nem szoktam odaengedni Zorát, megvàrjuk, mìg a màsik kutya közeledik. Kèrdezi, nem fogja bàntani? Nem, mèg kölyök is, meg amúgy sem. De ez a harci kutya? Aha, igen




Amerikai s
A faj ősei Angliából származnak, de mégsem véletlen a jelző, hogy amerikai staffordshire terrier. Amerikai telepesek használták az amstaffok őseit a farmokon általános feladatok elvégzésre, viszont babysitterként is nagyon jól helyt álltak már akkoriban is ez a bulldogból kitenyésztett fajta. Mivel már az amstaff ősei is hihetetlen erővel bírtak, ezért gladiátorkutyákat is képeztek belőlük. Egy "pitt"nek nevezett gödörbe dobták a kutyákat, ahol harcolniuk kellett a túl élésért fajtársaikkal.
Angliában a XIX. század első feléig viadorkutyaként használták őket, ahol egy bikával, ökörrel kellett erejüket összemérniük. Ezek a viadorkutyák általában mészárosok kutyái voltak és az volt a feladatuk, hogy gazdáiknak segítsenek az állat lefogásában. Sajnos nagyon népszerű "sporttá" vált. 1835-ben a Brit Parlament elfogadta az állatok védelméről és kíméletéről szóló törvényt, így szépen lassan a viadoroztatásnak leáldozott, viszont a kutya-kutya elleni harcoltatás pedig virágkorát élte, ezt könnyebb volt úgy véghez vinni, hogy ne keltsen feltűnést. Mivel a bulldogok voltak az ősök, ők nem váltak be a harcoknál, mert lomhák voltak, így a terrierekkel kezdték el keresztezni, hogy egy sokkal fürgébb fajtát kapjanak. Akkoriban pont emiatt nevezték el őket bull and terriernek. half and half, pit dog és pitbull terrier. Az 1870-es években ezeket a kutyákat angol és ír bevándorlók magukkal vitték Amerikába, ahol nagyobbra, erősebbre tenyésztették őket és új elnevezéseket is kaptak: amerikai bullterrier, yankee terrier és amerikai pitbull terrier.
Hiába is voltak az amstaff ősei gladiátor kutyák, az 1930-as évektől folyamatosan családiasították őket, így mára egyöntetűen azt lehet mondani, hogy nagyon jó családi kutyák, mindamellett, hogy fegyelmet és szigorúságot igényelnek.
Következő részben a Staffordshire bullterrierről is ejtünk pár szót. Ugyanis a "harci" terriereknek is több fajtája van, amit szintén nem ismer az emberek nagy része.